Návody‎ > ‎

! Jak vybrat tu správnou ROMku

To je hodně těžká otázka, jednotlivé ROMky se liší stabilitou, funkcemi, složitostí (jednduchostí) instalace. Nejlepší je tedy zkoušet, co vám sedne.

Výběr ROMky lze rozdělit podle několika kritérií dle technických parametrů:
  1. Verze Androida (dnes výhradně 2.3.x nebo 4.0.x)
  2. Modifikace (čistý android CyanogenMod, MIUI, Sense)
  3. Podporovaný typ bootloaderu (MAGLDR, CLK)
  4. Podporovaný typ instalace, přímý flash / ClockWorkModRecovery
ROMKy lze také rozdělit do dvou významných skupin dle chování:
  1. Jednoduché => rychlé
  2. Graficky povedené => pomalé, nemusí to platit vždy!

ROMky dle verze Androida

V současnosti máte na výběr v podstatě jen mezi 2.3.x řádou a 4.0.x. První z nich je dnes na HD2 již velmi stabilní a odladěná. 4.0.x je na trhu teprve pár měsíců a zatím její porty na HD2 nejsou úplně dokonálé, ale mění se to každým dnem. Opět tedy doporučuji vyzkoušet.

ROMky dle modifikace

Máte na výběr buďto čistý Android, tak jak je Google strvořil, tyto ROMKy jsou nejmenší, nejrychlejší, ale také graficky strohé a mají méně funkci. Neplatí to úplně pro Android 4.0, který je graficky velmi povedený, řekl bych, že první opravdu graficky povedený Android od Googlu.

Velice blízký oficiálnímu Androidu je pak CyanogenMod. To je jedna z nejúspěšnějších komunitních verzí, který přidává do Androida vše na co Google zapomněl nebo se to může hodit spíše pokročilejším uživatelům, takže hlavně moře možností nastavení, rychlejší přístup k často používaným funkcím, atd. Ne vše z toho, co je tam navíc je lokalizováno do češtiny.

MIUI je opět komunitní verze pocházející z Číny, která jde podstatně dál než Cyanogen a kompletně předělává vzhled celého Androida a přiznejme si, že z velké míry kopíruje iPhone. Pokud chcete opravdu netradniční Android, tedy spíše iPhone s velkým množstvím možností, tak zkuste romky založení na MIUI. Tato portace je i poměrně rychlá, bohužel ne vždy bezchybná a odladěná. Záporem je pak absence české lokalizace nebo jsem ji jen přehlédl.

Sense je pak velmi zdařila nadstavba Androidu od HTC, na rozdíl od všech ostatních tedy není vyvíjená komunitou, ale společností HTC. Je velmi pěkná, ale o dost pomalejší. Přidává ale některé fakt hezké věci, některých z nich jako třeba lepší integrace kontaktů se sociálními sítěmi se dočkal i oficiální Android ve verzi 4.0. Česká lokalizace existuje.

Tento seznam není kompletní, ale obsahuje to s tím se nejčastěji můžete setkat.
Comments