Aktuální stav

HD2 je nyní podle mě prvním a snad i jediným telefonem na který se povedlo naprosto kompletně naportovat komunitou Android neoficiální cestou a dovést jej do naprosto funkčního stavu.

Od 30.12.2010 je veřejně k dispozici MAGLDR, který umožňuje přepsat WM ve vnitřní paměti a nahradit ho Androidem. Doposud bylo možné spouštět Android jen s SD kartya z prostředí Windows Mobile přes haret.exe

MAGLDR nepřepisuje přímo defaultní bootloader, co je v HD2 (ten co se spustí když podržením hlasitost dolů a zapnutím tlačítkem power), nahraje se až někde za něj, místo zavaděče samotných WM. Ty tedy zničí i když tam zůstanou.

Co se samotných buildů týče, tak ty se v současnosti dělí na NAND buildy a SD buildy. Stejně tak kernely se dělí na tyto varianty, do budoucna snad bude jeden kernel fungující v obou dvou variantách.

Na HD2 lze kromě Androida spustit také čistý Linux, existuje port Ubuntu speciálně pro HD2. K HD2 jde už také přes USB host připojit myš, klávesnice a tiskárna, na kterou lze tisknout!!! 
Více informací a video zde a přímo na XDA:

Dále je k dispozici portace Windows Phone 7, dokonce již Mango edice.

A ještě Meego port existuje, ale jeho stav nesleduji.

Nedostatky současného kernelu:

 • Nefunguje light sensor (změna podsvětlení na základě okolního světla) - v nových buildech již funkční
 • Pohybový senzor způsobuje dočasné zamrzání (částečně řeší Evo kernel, ale pořád tam ten problém je, ale mnohem mnohem méně)
 • kompas nefunguje správně, částečně to řeší jen michyprima@mainframe kernel
 • všechny buildy mají stejné identifikační číslo zařízení, což může způsobit problém s použitím některých placených aplikací - lze změnit
 • MAC adresa na WIFI se je nastavená napevno v buildu, může se tedy měnit v závislosti na konkrétně používaném buildu, což může vadit pokud se přihlašujete do sítě, kde máte povolenou jen konkrétní MAC adresu (nový kernel umožňuje nastavit MAC adresu přímo v startup.txt - neplatí pro MAGLDR) MAC adresa je nyní unikátní, ale jiná než ve WM.
 • není plně podporován Power Managment, mobil má tedy vyšší spotřebu, počítejte s životností max. 1 den. Hodně to ale závisí na používání a aplikacích, na toto téma je na XDA několik diskuzí, hodně doporučovaná je setCPU aplikace, která umožní měnit frekvenci CPU a někteří doporučují i speciální úpravy registrů přímo ve WM. (dobré je vypnout i 3G síť, pokud ji zrovna nepotřebujete)
 • Nefunguje kalibrace polohového senzoru, ale celkem to není potřeba
  Nefunguje standardním způsobem ale už existuje způsob jak provést kalibraci s příkazové řádky, například build American Android má návod v popisu, hledejte "Calibration"
 • GPS nemá podporu A-GPS a XTRA, tedy urychlení zjištění polohy předtaženými daty o polohách satelitů. Lze řešit tak, že se tata data stáhonut ve WM a pak jsou k dispozici i v Androidu, ale pokud máte Android v interní paměti, tak to již nelze :-( Odkazy na XDA: 1,2,3, kde se tato problematika řeší.
  viz. XDA

Ukázka rychlosti současného kernelu na 3G sítí Vodafone v Praze


Comments